فروشگاه فایل

بهترین و بزرگترین مرکز دانلود و خرید وفروش پروژه های پایان نامه دانشجویی و تحقیقات آماده و کارآموزی به صورت حرفه ای فایل های آموزشی و فایل های پاورپوینت

اطلاعیه فروشگاه

در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود.

کارآفرینی و طرح توجیهی آب و آبیاری در کشاورزی

کارآفرینی و طرح توجیهی آب و آبیاری در کشاورزی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 20

 

بسمه تعالی

آب و آبیاری در کشاورزی

مقدمه : آب یکی از عوامل مهم در توسعه اقتصادی و پیشرفت ملتها بشمار می رود و اثرات آن نه تنها در مناطق خشک بلکه در مناطق مرطوب نیز رل موثری را در این توسعه ایفا می نماید . بدون شک طی سالهای اخیر با ایجاد سد های بزرگ و کوچک ، احداث شبکه های آبیاری ، کنترل آب در مزارع ، افزایش بهره وری از منابع آبی توسط سیستم های آبیاری ، پیشرفتهای زیادی در بخش کشاورزی در زمینه استفاده از آب بعمل آمده است ، که تا حدودی مشکلات ناشی از کمبود آب را بر طرف کرده است . لیکن بعلت شرایط خاص جغرافیایی کشور ما هنوز راه درازی در پیش است و برای رسیدن به هدف بایستی توجه و سرمایه گذاری بیشتری را انجام داد

موقعيت جغرافيايي و شرايط اقليمي

کشور ايران در 25 تا 40 درجه عرض جغرافيايي قرار گرفته و داراي مساحتي حدود 165 مليون هکتار است . اغلب مناطق کشاورزي ايران در جلگه هايي که به وسيله کوههاي بلند محدود گرديده اند ، قرار گرفته و از نظر شرايط اقليمي اکثر مناطق کشور خشک يا نيمه خشک با متوسط بارندگي در حدود 250 ميليمتر در سال بوده که اکثر بارندگي ها در فصل زمستان صورت مي گيرد .

جدول زير مساحت نقاط کم باران کشور را نشان مي دهد :

ميزان بارندگي

مساحت بر حسب مليون هکتار

درصد مساحت نسبت به سطح کل

 

کمتر لز 100 ميليمتر

22

13%

 

100 تا 250 ميليمتر

4/100

61%

 

250 تا 500 ميليمتر

28

17%

 

500 تا 1000ميليمتر

13

8%

 

بيش از 1000 ميليمتر

6/1

1%

 

 

جدول فوق نشان مي دهد که ميزان بارندگي در 90 درصد اراضي کشور کافي نبوده و با در نظر گرفتن ميزان تبخير سالانه در بعضي از مناطق بالغ بر 2000 ميليمتر است ، اهميت بررسي مسائل آبياري و ميزان خشکي در کشور روشن مي شود . مهمترين اين مسائل بالابردن راندمان هاي آبياري ، مدیريت صحيح آب در مزارع و انتخاب روشهاي جديد آبياري است . (نقشه شماره 1 توزيع مجموع بارندگي در سال زراعي 80 در جدول شماره 2 درصد بارندگي نسبت به ميانگين سي ساله در همان سال نشان ميدهد .)

بازدهي آبياري

به مقدار آبي که لازم است به زميني داده شود تا جايگزين تلفات ناشي از تبخير و تفرق گردد ، نياز آبي يا آب مصرفي مي گويند .

اما مقدار آبي که عملا به زمين داده مي شود به مراتب بيشتر از نياز آبي است . زيرا تلفاتي که در حين انتقال ، صورت و مصرف آب صورت گرفته يا مقداري که به اعمال زير ريشه گياه نفوذ مي کند نيز در نظر گرفته مي شود .

بنابراين به مقدار کل آبي که با در نظر گرفتن تمام تلفات فوق به زمين داده مي شود تا نياز آبي گياه را برطرف سازد « نياز آبياري » مي گويند و نسبت بين نياز آبي را راندمان يا بازدهي آبياري مي نامند .

در عمليات کشاورزي بازدهي آبياري صد در صد وجود ندارد به غير از برخي تلفات که وقوع آنها معمولا اجتناب ناپذير است ، ديگر تلفات بستگي به روش هاي آبياري دارد . عدم توزيع يکنواخت آب در سطح زمين ، نفوذ عمقي ، نشست آب در بدنه نهرها ، چکه کردن آب از شيرها ، لوله ، اتصالات و غيره همگي از عوامل تلفات آب هستند که باعث پايين آوردن بازده آبياري مي شوند . بازدهي آبياري در سطح جهان بطور کلي بسيار کم و در حدود 30 درصد مي باشد . دليل آن عدم وجود شبکه هاي صحيح آبياري ، نبودن تکنولوژي خوب و عدم توزيع صحيح آب است .

مديريت آبياري

در استفاده از آب و کارايي مصرف آن در دو مسئله مهم حائز اهميت است :

الف : برنامه ريزي صحيح زمان آبياري و تعيين دقيق مقدار آبي که در هر نوبت بايد به زمين داده شود .

ب: انتخاب مناسبترين روش آبياري در رابطه با شرايط مزرعه و اقليم

در حال حاضر خوشبختانه به علت افزايش سطح اطلاعات کشاورزان و وجود امکاناتي آزمايشگاهي براي تعيين ساختمان نوع خاک آزمايشگاههاي فني براي مشخص کردن ميزان ترکيبات آب و غيره ، زارعين اطلاعات مفيدي را مي توانند از متخصصين کشاورزي دريافت نمايند . حتي براي هر منطقه مي توان شرايط اقليمي را شخص و در اختيار کشاورزان قرار داد . بنابراين مزارعين مي توانند بر حسب نوع خاک مزرعه ميزان کيفيت آب مورد استفاده و شرايط اقليمي موجود منطقه ، مديريت بهتري را جهت انتخاب نوع محصول ، زمان مناسب آبياري ، مقدار آب مصرفي ،


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,500 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file2_1170931_6080.zip19.8k